Wymiana opon – kiedy?

Czy należy zmieniać opony w okresie wiosenno-letnim na opony letnie, a w okresie jesienno-zimowym na opony zimowe? Jedni twierdzą, że tak, ponieważ mieszanki gum do produkcji opon letnich i zimowych różnią się od siebie. Na przykład mieszanka kauczuku i sadzy, używana do produkcji opon letnich jest bardziej twarda niż mieszanka kauczuku i krzemu i dlatego takie opony letnie w wysokich temperaturach mają większą przyczepność niż miękkie zimowe opony. Są jednak kierowcy, którzy twierdzą, że zmiany opon letnich na zimowe i odwrotnie są wynikiem czystego zabiegu marketingowego firm oponiarskich. Nikt nie kwestionuje potrzeby zmiany opon letnich na zimowe z powodu większych opadów deszczu czy zalegania na nawierzchni śniegu, czy lodu.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Inny jest bowiem bieżnik opony letniej, a inny zimowej, co daje się od razu zauważyć przy próbie hamowania na śniegu, gdy samochód wyposażony jest w opony letnie. Zanim założymy do samochodu nowe opony, należy ocenić wysokość bieżnika i ogólny stan gumy. Wszelkie mikropęknięcia i uszkodzenia opony są powodem, by jej nie zakładać na koła. Bezpieczną wysokość bieżnika w oponach letnich da się sprawdzić. Specjaliści ustalili, że głębokość nie może być mniejsza niż 3 mm. Jeżeli jest, to bezwzględnie taką oponę należy wymienić na nową. Continue reading „Wymiana opon – kiedy?”

Wpływ opon na bezpieczeństwo

Kiedy powinniśmy zmienić opony letnie na zimowe i odwrotnie i jak ocenić czy te, które posiadamy są już zużyte? Mamy coraz lepsze auta, jeździmy nimi coraz szybciej, dlatego trzeba pamiętać o tym ,że opony stanowią najważniejszy element bezpieczeństwa naszego oraz innych użytkowników dróg. Dbałości o opony, ich stan, odpowiedni dobór nie można przecenić, natomiast zapominanie o ich wymianie może mieć niemiłe konsekwencje. Dlatego nasze samochody powinny być wyposażone w opony w zależności od sezonu. Wiosną i latem w opony letnie, a jesienią i zimą w komplet opon zimowych. Cóż, niektórzy kierowcy twierdzą, że posiadanie dwóch kompletów opon, opon letnich i zimowych, to zbędny luksus.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Jest to błędny pogląd, bo każdy wie, że jazda latem, na oponach letnich jest o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa, niż jazda po zaśnieżonej a często oblodzonej nawierzchni. Rzeźba bieżnika opon letnich jest zupełnie inna od tej w oponach zimowych. Inny jest również w oponach letnich materiał, z którego się je produkuje, mniej elastyczny, bo warunki pogodowe, wysokie temperatury tego nie wymagają. Opony letnie w niskich temperaturach twardnieją i tracą swoje właściwości, dlatego nie można zwlekać z ich wymianą na zimowe. Opony letnie wymieniamy na zimowe ze względu na swoje bezpieczeństwo jak również na bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg. Continue reading „Wpływ opon na bezpieczeństwo”

Opony – o czym warto pamiętać?

Opony letnie, których używamy w miesiącach wiosenno-letnich, dla niewytrawnych kierowców mogą się niczym nie różnić od opon zimowych. Ale specjaliści i znawcy w serwisach i zakładach naprawczych, każdego roku przypominają swoim klientom o konieczności zmiany opon letnich na opony zimowe, kiedy zbliża się sezon jesienno- zimowy. Z technologicznego i funkcjonalnego punktu widzenia, opony letnie bardzo różnią się od swoich zimowych zmienników. Podstawowa różnica tkwi w rodzajach mieszanki gumowej, stosowanej do produkcji opon letnich i zimowych. Mieszanka w oponach letnich jest tak przygotowana, by wykonana z niej opona prawidłowo zachowywała się po zetknięciu z nagrzaną nawierzchnią w letnich warunkach.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Opona letnia ma również specjalnie zaprojektowany bieżnik, który pozwala bezpiecznie podczas jazdy utrzymywać panowanie nad pojazdem. Wiadoma rzeczą jest, że nawet najdoskonalsze opony letnie nie zastąpią kierowcy zdrowego rozsądku, kiedy znajduje się na drodze, ale niekiedy właśnie on w połączeniu z odpowiednim na daną porę roku ogumieniem, ratuje Zycie nie tylko jemu i pasażerom z nim podróżującym, ale tez innym użytkownikom drogi. Letnie opony w samochodzie, niezależnie od tego czy są tanie, czy drogie powinny zastąpić opony zimowe, gdy temperatura na dworze wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Continue reading „Opony – o czym warto pamiętać?”