Opony nowe czy używane?

W Polsce można kupić opony letnie, zimowe, wielosezonowe ponad 30. Wśród nich znajdują się zarówno znane marki, jak i mniej znane. Są także opony letnie i inne produkowane w Polsce. Ceny opon są bardzo zróżnicowane, a różnica w nich wynosi nawet 200%. Wiadomo, że im wyższa cena tym opony są lepszej jakości. Decydując się na zakup opon letnich, czy zimowych warto wziąć pod uwagę to, że przy dwukrotnej zmianie opon w każdym roku z opon letnich na zimowe i odwrotnie, każdy komplet opon pracuje około pół roku. Często więc może być tak, że o zakupie nowych opon letnich, czy zimowych decyduje nie zużycie bieżnika, ale zmurszenie gumy i powstanie na niej jakichś mikro uszkodzeń.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zazwyczaj wielu kierowców pamięta o wymianie opon, niewielu zazwyczaj zwraca uwagę na ich przechowywanie. Kiedy już założymy opony zimowe, to opony letnie powinniśmy zostawić na przechowanie w specjalistycznym serwisie, dlatego ,że opona jest delikatnym materiałem i żeby nadawała się do jazdy w następnym sezonie musi być odpowiednio przechowywana. Jeżeli nie mamy możliwości zostawienia opon letnich w specjalistycznym serwisie, sami musimy o ich przechowanie zadbać. Opony letnie powinny być przez okres zimowy przechowywane w garażu, w żadnym wypadku nie w piwnicy, czy na balkonie. A co powinien zrobić kierowca z oponami letnimi, które już nie nadają się do eksploatacji? Nie wiadomo, czy wyrzucić je , czy może schować je w domu? Continue reading „Opony nowe czy używane?”

Warunki drogowe, a opony

Sygnałem ,że nadeszła pora wymiany opon z zimowych na opony letnie jest wzrost temperatury powyżej plus 7 stopni Celsjusza. Jazda na oponach zimowych prze wyższych temperaturach oznacza szybsze ścieranie się bieżnika, a co za tym idzie niszczenie opon. Jeżeli kierowca ma opony letnie z poprzednich sezonów, to przed ich założeniem koniecznie powinien sprawdzić ich stan. W ramach tej kontroli sprawdzona powinna być powierzchnia opon letnich, czy nie ma tam jakichś zarysowań, uszkodzeń mechanicznych, a drugim elementem, który koniecznie powinien być sprawdzony w oponach letnich jest bieżnik. Jeśli jego wysokość jest mniejsza niż 1,6 mm, to takie opony letnie nie powinny już być zakładane w sezonie wiosenno-letnim.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Konieczny będzie zakup nowych opon letnich. Na tej samej osi powinny być założone opony letnie o tym samym bieżniku. Warto też zaznaczyć, że opony letnie mające więcej niż 6 lat, nawet z niskim przebiegiem, nie gwarantują bezpiecznej jazdy, bo guma się starzeje i tak opona w czasie eksploatacji może ulec pęknięciu. Bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy w odpowiednim momencie, w naszym samochodzie, używać będziemy opon dostosowanych do warunków atmosferycznych. Continue reading „Warunki drogowe, a opony”