Wymiana opon – kiedy?

Czy należy zmieniać opony w okresie wiosenno-letnim na opony letnie, a w okresie jesienno-zimowym na opony zimowe? Jedni twierdzą, że tak, ponieważ mieszanki gum do produkcji opon letnich i zimowych różnią się od siebie. Na przykład mieszanka kauczuku i sadzy, używana do produkcji opon letnich jest bardziej twarda niż mieszanka kauczuku i krzemu i dlatego takie opony letnie w wysokich temperaturach mają większą przyczepność niż miękkie zimowe opony. Są jednak kierowcy, którzy twierdzą, że zmiany opon letnich na zimowe i odwrotnie są wynikiem czystego zabiegu marketingowego firm oponiarskich. Nikt nie kwestionuje potrzeby zmiany opon letnich na zimowe z powodu większych opadów deszczu czy zalegania na nawierzchni śniegu, czy lodu.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Inny jest bowiem bieżnik opony letniej, a inny zimowej, co daje się od razu zauważyć przy próbie hamowania na śniegu, gdy samochód wyposażony jest w opony letnie. Zanim założymy do samochodu nowe opony, należy ocenić wysokość bieżnika i ogólny stan gumy. Wszelkie mikropęknięcia i uszkodzenia opony są powodem, by jej nie zakładać na koła. Bezpieczną wysokość bieżnika w oponach letnich da się sprawdzić. Specjaliści ustalili, że głębokość nie może być mniejsza niż 3 mm. Jeżeli jest, to bezwzględnie taką oponę należy wymienić na nową.

Inną ważną informacja dla kierowców jest ta, ze opony letnie, nieużywane przez co najmniej 5 lat, nie nadają się już do użytku. Guma na takiej oponie jest już zmurszała. Każde mikropęknięcie na oponach letnich czy zimowych może być przyczyną ich pęknięcia w czasie jazdy. Wymieniając opony letnie na zimowe i odwrotnie trzeba również pamiętać, że zakładać się je powinno tylko parami, a najlepiej byłoby wymienić od razu wszystkie 4 opony. Nie wolno wymieniać pojedynczej opony, poza może sytuacją krótkotrwałą, kiedy zmuszeni jesteśmy założyć koło zapasowe, ale wtedy zmuszeni jesteśmy jechać bardzo wolno, zwłaszcza, gdy jest ślisko lub mokro. Koło z taką opona powoduje nieprzewidywalne zachowania układu jezdnego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *